CECELİ KARİYER MERKEZİ


Etkinliklerimiz

CECELİ KARİYER GÜNLERİ PROJESİ

Günümüzde değişen ve gelişen düşünce yapısı kendini teknoloji ile harmanlayarak tüm zamanların en iyi sıçramalarının yaşanmasına neden olmuştur. Hem ülke olarak hem de birey olarak amacımız bu sürecin tanığı değil, yürütücülerinden biri olmak olmalıdır. Bu amaca ulaşmak için yapılması gereken ilk iş de gelecek nesillere “farklı görmek, farklı düşünmek ve fark yaratmak” kavramlarının benimsetilmesi ve gençlerin potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Kariyer Merkezi olarak 2017-2018 eğitim öğretim döneminde uygulamaya başladığımız “Kariyer Projesi” bu amaca yöneliktir. Okulumuzda geçmiş yıllarda gerçekleştirilen Kariyer Günleri Etkinlikleri bu projenin çıkış noktasını oluşturmuştur. Fakat bu etkinliklerin daha geniş grupları kapsaması, iş yelpazesinin geliştirilmesi ve günümüzde henüz gençlerimizin keşfetme imkanı bulamadığı iş grupları hakkında bilgi almaları amacıyla projenin geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur.

Bu ihtiyaca cevap verebilmek adına uygulamaya başladığımız Kariyer Projesi; “Anasınıfı, İlkokul”, “Orta Okul” ve “Lise” olmak üzere üç gruba farklı uygulamaları kapsar.

  • Anasınıfı ve ilkokul grubu için daha çok görsel ve işitsel içeriklerden oluşan, ilgiyi toplayabilecek unsurlarla süslenmiş tanıtım sunumları ile işler öğrencilere tanıtıldıktan sonra İşimi Bul Bakalım organizasyonu düzenlenir. Bu organizasyon, öğrencinin kendi işleri ile ilgili ipuçları verdiği ve dinleyicilerden ipuçları ile ilerleyerek sergilenen işi bulmalarını amaçlayan oyun ve gösterinin iç içe geçtiği bir etkinliktir. Bununla birlikte “Geleceğimi Çiziyorum” resim sergisi düzenlenir. Bu etkinlik kapsamında öğrencilerden hayallerindeki işi çizmeleri istenir. Aralık ayı itibariyle ilkokulumuzun girişinde sergilediğimiz çalışmalar da bu etkinliğin ürünüdür.
  • Ortaokul grubu için anasınıfı ve ilkokul grubuna nazaran daha yoğunlaştırılmış ve içerik bakımından zenginleştirilmiş iş tanıtım sunumları hazırlanır. Bununla birlikte ortaokul grubuna özel Ceceli Talks etkinlikleri düzenlenir. Bu etkinlikler kapsamında öğrencilerden çevrelerinde sorun olarak gördükleri bir alanı ele alarak teknolojinin de desteği ile bunu nasıl çözebileceklerini 5 dakikalık “ Ceceli Talks” videoları ile anlatmaları beklenir. Amaç, öğrencilerin somut olarak bir ürün ortaya koymaları ya da bir buluş gerçekleştirmeleri değil, bir sorun alanına yönelik farklı bakış açıları geliştirmeleri ve düşünmeye sevk edilmeleridir.

Lise grubu için düzenlenecek olan Ceceli Kariyer Günleri organizasyonu ise içerisinde birden fazla etkinlik barındırmaktadır.

  • Projenin ilk organizasyonu, Tecrübe Aktarım Toplantısı’dır. Halen Ceceli’de eğitim-öğretime devam eden öğrenciler kendileri ile aynı okuldan mezun olmuş kişilerin tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulurlar. Bu bağlamda 23 Kasım 2017 tarihinde ilkini gerçekleştirdiğimiz Tecrübe Aktarım Toplantısı’na Hukuk bölümü mezunu, Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü öğrencisi, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi ve Tıp öğrencisi olan dört Ceceli mezunu davet edip, onların üniversite ve sonrasıyla ilgili tecrübelerini dinledik.
  • Projenin ikinci organizasyonu, İstanbul’da gerçekleştirilen İnovasyon Haftası’ndan seçilecek panellerin canlı bağlantı ile Ceceli öğrencileri ile buluşturulmasını hedefleyen İnovasyon Haftası Organizasyonu’dur. Bu yıl 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen organizasyona Ceceli Kariyer Timi’nden bir öğrenci İnovatim ekibine dahil olarak katılım göstermiştir.
  • Projenin üçüncü organizasyonu, Sen De Yap’tır. Bu organizasyon kapsamında halen öğrenci olan fakat öğrenciyken fark yaratan bir proje ortaya koyabilmiş gençleri Ceceli öğrencileri ile buluşturmayı ve bu organizasyon neticesinde Ceceli öğrencilerinin, kendi yaratıcı zekalarını ve becerilerini kullanarak bir proje üretebileceklerinin bilincine varmalarını amaçlıyoruz.
  • Projenin dördüncü organizasyonun üniversite kulüplerinden seçilecek bir proje ortağı ile yürütülmesini ve proje ortağı olarak seçilecek öğrenci topluluğu ile işbirliği neticesinde Ceceli Kariyer Timi tarafından belirlenen bir konuşmacı ile üniversite bünyesinde bir panel düzenlemeyi planlıyoruz. Bu ortaklık dahilinde öğrencilerimize takım çalışması ve organizasyon becerisi kazandırmayı hedefliyoruz.
  • Projenin son organizasyonu ise Ceceli Kariyer Günleri “GALA”dır. Bu organizasyon Ceceli Kariyer Günleri organizasyonunun kapanışı olacağı için içerisinde eş zamanlı farklı etkinlikleri barındıracak ve teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkmış yeni işlerin, o işin çalışanları ve öğrencileri tarafından tanıtımına ev sahipliği yapacaktır.

Ceceli Kariyer Günleri “GALA” organizasyonu, çalışanların ve öğrencilerin işler hakkında(çalışma koşulları, mesleğin avantajları ve dezavantajları gibi. ) Ceceli öğrencilerine bilgi verdikleri sınıflardan oluşan Kariyer Odaları, alanında önemli işlere imza atmış kişilerin canlı internet bağlantısı aracılığıyla öğrenciler ile buluşturulduğu inovatif sınıflardan oluşan Online Kariyer Odaları ve Ceceli Sanat Akademisi öğrencileri tarafından düzenlenecek 10 dakikalık bir açılış gösterisinden oluşacaktır.

Ayrıca Lise grubu için öğrencinin yapmak istediği işi uygulamada görmesine fırsat verecek “İş’te Ceceli” staj programları için zemin çalışmalarına başlanmıştır. Bu program sayesinde öğrencilerimiz yapmak istedikleri işte bir günün nasıl geçtiğine şahitlik edip doğru karar vermeye bir adım daha yaklaşırlar.

Rıdvan Genç

AB Çerçeve Programları ve Horizon 2020 Koordinatörü Rıdvan GENÇ, öğrencilerimize ‘Artırılmış Bakış Açısı’ konusunda eğitim verdi. Öğrencilerimiz, “İnovasyon ve Girişimcilik” konularında bilgi sahibi oldular.

Kamil Mercimek

İNOVATİM Genel Koordinatörü Kamil MERCİMEK, ‘İnovasyon ve Bilgi Çağı Ekonomisi’ adlı eğitimiyle  yeni fikirler geliştirme konusunda bakış açılarına bir yenisini daha eklediler.

Geleceğimi Çiziyorum

ilkokul öğrencilerimiz hayallerindeki iş alanlarını resmettiler. Öğrencilerimiz, yapmış oldukları resimlerde kararlarını alma yolcuğunda ilk adımlarını atmış oldular.

Tanıtım Toplantısı

Anasınıfından fen lisesine kadar her öğrencimizin, teknoloji ile birlikte doğan yeni iş alanlarını tanıması ve uzmanlarla görüşme fırsatını yakalaması amacıyla  yapılacak projelerinin açılışını gerçekleştirdik. Projelerimizden söz ettik.

Eray Erdoğan

Öğrencilerimiz, E- Girişimci Eray ERDOĞAN’dan, ‘Bir Kariyer Yolu Olarak; Girişimcilik’ adlı sunumu ile inovasyon konusunda eğitimlerini tamamladılar.

Erdem Lafcı

Öğrencilerimiz ‘Sen de Yap’ Etkinliği ile Girişimci, Awords Oyun Yaratıcısı ve Apps Kurucu Ortağı Sayın Erdem Lafcı öğrencilerimize mobil oyun geliştirme konusunda bilgi ve tecrübelerini aktardı.

Yeni Fikirler, Yeni İşler 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen, ‘Yeni Fikirler, Yeni İşler’ organizasyonunda hem girişimcilik dünyasının önemli aktörleriyle bir araya geldiler.

ATO Congresium

ATO Congresium’da gerçekleşen, ‘Tech Ankara Proje Pazarı 2017’ etkinliğinde yenilikçi birçok projenin detaylarını öğrenerek kendi projelerini üretme yolunda yeni fırsatlar yakaladılar.

İnovasyon ve Girişimcilik Haftası 

10. Sınıf öğrencimiz Abdullah ŞAHAN, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2000 kişilik üniversite topluluğu olan ve üniversitelilerden oluşan İNOVATİM’de ilk lise öğrencisi olarak yerini aldı. Öğrencimiz için yepyeni bir deneyim imkanı oldu.

Veli Katılım Etkinliği

İlkokul Veli Katılım Etkinliği ile 1. sınıf öğrencilerimiz, velimiz Ahsen Dikmen’den Grafik Tasarım Uzmanı’nın ne iş yaptığını öğrendiler. Hayâllerindeki tasarımları da grafik haline getirme fırsatını yakaladılar.

Tecrübe Aktarım Toplantısı

Mezunlarımız; Muhammed Karabulut, Rümeysa Mumcu, Gizem Özel ve Necmettin  Sakmaz’ın konuşmacı oldukları toplantıda, iş seçimleri ve üniversite süreçleri deneyimlerini paylaştılar. Öğrencilerimiz için verimli bir çalışma oldu.

Buğra Ayan

‘İlham 4.0’ Etkinliği kapsamında gelen konuğumuz, Sayın Buğra Ayan, öğrencilerimize ‘’Teknolojiyi Tüketmeye Değil, Üretmeye Odaklanmalıyız’’ konulu seminerinde bilgi ve tecrübelerini aktardı