Ceceli Okulları Gelenekselleri

Özel Ceceli Okulları kurulduğundan bugüne, öğrencinin akademik başarısının yanında manevi dünyasının gelişiminin de önemine inanan ve etkinliklerini bu inançla gerçekleştiren bir kurumdur.Bugünün dünyasında her şey inanılmaz bir hızla değişiyor ve tüketiliyor. Özel Ceceli Okulları olarak biz, bu unutuluşun önüne geçmek ve ananelerimizi, güzel hasletlerimizi yaşatmak için her daim emek veriyoruz.

Öğrencilerimizi değerlerini yaşatan bireyler olarak yetiştirmek amacıyla çalışmalarımızın gelenekselleşmesini çok önemsiyoruz. Geleneksel kavramının içinde sabır, sebat, vefa, sadakat, azim ve daha birçok yüce değer vardır. Biz de sabırla, sebatla, vefayla ve azimle yıllardır

Geleneksel Günlerimiz

Geleneksel 77. Gün’ü,
Geleneksel Nevruz Bayramı’nı,
Geleneksel Bit Pazarı’nı,
Geleneksel Değer Eğitimi Buluşması’nı,
Geleneksel Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı’nı
Geleneksel Kış Kampı’nı gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.

Geleneksellerimizde “Herkes için her kez kaliteli ve etkin hizmet” dediğimiz kalite anlayışımız vardır. Özel Ceceli Okulları’nda kalite anlayışı, gelenekselliğin koruyucusudur.

77. Gün Programı’nı, her yıl okulun açıldığının 77. günü yaparız. Bu programda o yılki projenin gerektirdiği tema çerçevesinde sahne programları düzenler ve öğrencilerimizin sahneye çıkarak kendini ifade etme becerisi kazanmasını sağlarız. Özel Ceceli Okulları’nda her sene yaşamı ve başarılarıyla Türk milletinin hafızasına ve gönlüne kazınmış bir manevi şahsiyeti tanırız. Bu şahsiyet o yılki projemizin de merkezidir. Dede Korkut, Mevlana, Evliya Çelebi, Yunus Emre ve Ahi Evran gibi yaşayışı, ahlakı ve öğretileriyle insanlara yüzyıllardır örnek olan yüce şahsiyetleri, etkinliklerimize konu ederiz.

Yedi bölgemizden türkülerin söylendiği, halk oyunlarımızın oynandığı, o yılın manevi şahsiyetini yansıtan tiyatro oyununun sergilendiği geleneksel programımızı 7’den 77’ye büyük bir zevk ve gururla yaşarız.

77_gun_1   77_gun_2   77_gun_3

Çanakkale; yurda sevdalı ecdadımızın, Türk milletinin ve tüm dünyanın hafızasına kazıdığı bir zaferdir. Bu zafer uğruna nice fidanlar şehit olmuştur. Bu yadsınamaz gerçeği, tüm nesillerin bilincine işlemek ve vatan sevgisini ayakta tutan farkındalığı yaşatmak için Özel Ceceli Okulları olarak biz, her yıl Geleneksel Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma Programı’nı düzenleriz. Bu programda Mehmet Akif Ersoy’u da mutlaka anarak çeşitli sahne gösterilerimizi sunarız. Hüzün, sevinç, gurur duygularının harmanlandığı programımızda amaç, zaferi anarak öğrencilerimize ecdadımızı tanıtmak ve onları bugün vatan için ölmek değil asıl yaşamak ve çalışmak gerektiğinin farkına vardırmaktır.

geleneksellerimiz-canakkale1   geleneksellerimiz-canakkale2   geleneksellerimiz-canakkale3

Özel Ceceli Okulları’nda 21 Mart, baharın ilk günüdür, bir daldan yapraklara yürüyüp ona hayat veren can suyunu hissetmektir, yeni gün anlamındaki Nevruz’u kutlama zamanıdır. Türklerin Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını müjdeleyen ve tüm Türk toplulukları tarafından kutlanan Nevruz  Bayramı’nın coşkusunu yaşatmak için düzenlediğimiz programımızda Özel Ceceli Okulları Türk Dünyası Müzikleri Topluluğunun icra ettiği birbirinden güzel türküleri dinleriz, sahnede oynanan geleneksel oyunları keyifle seyrederiz.

nevruz_1   nevruz_2   nevruz_3

Okulumuzun çok keyifli geleneksellerinden biri de Bit Pazarı’dır. Özel Ceceli Okulları’nda Milli bayramlarımızı kutlama programlarının sonunda tezgahlar açılır. Öğrenciler, evlerinde yapıp getirdikleri yiyecek ve içecekleri, ikinci el temiz eşyalarını, kitaplarını, kulüplerinde ürettiklerini ve daha birçok çeşitli ürünü bu tezgahlarda satışa sunarak girişimciliğe ilk adımlarını atarlar. Kazanılan paralar ya para olarak ya da battaniye, yiyecek, ilaç olarak yardıma muhtaç kişilere ulaştırılır. Böylece öğrencilerimiz hem ahlaklı ticareti hem de yardım etmenin verdiği huzuru öğrenirler.

geleneksellerimiz-deger-egitimi8  geleneksellerimiz-deger-egitimi7  geleneksellerimiz-deger-egitimi1_1  geleneksellerimiz-deger-egitimi5_1

Okulumuzda, akademik eğitimin yanı sıra “DEĞER EĞİTİMİ” adı altında ilkokuldan 10. Sınıfa kadar merhamet, saygı, vatanseverlik, dürüstlük, hoşgörü gibi değerler yaşatılır ve içselleştirilir. Öğrencilerimiz, yaş özelliklerine göre bu değerleri yaşayıp benimseyeceği birçok ortamda bulunur, öğrendiklerini çevreleriyle paylaşır. Bu beş değer, yetiştirmeyi hedeflediğimiz “Dünyaya Yön Verebilecek Lider”de bulunması gereken çok kıymetli beş değerdir ve bu yüzden adı Beşi Bir Yerde’dir. Bu değerleri, her yıl tanımaya ve örnek almaya çalıştığımız değerli şahsiyetlerin öğretileri üzerinden vermeyi ve hayata geçirmeyi hedefleriz. 11. sınıftaki öğrencilerimiz, bu Beşi BirYerde’yi geliştirerek vefa, sabır, zarafet ve tevazu gibi üst erdemleri tanıma ve yaşama gayreti içinde değer eğitimine devam ederler.

geleneksellerimiz-deger-egitimi10   geleneksellerimiz-deger-egitimi6   geleneksellerimiz-deger-egitimi9

2010 yılından itibaren Özel Ceceli Okulları olarak biz, değer eğitimine verdiğimiz önemle gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri her yıl düzenlediğimiz “Geleneksel Değer Eğitimi Buluşması” adlı sempozyumda sunarız. Bu sempozyumlarda, ülkemizin dört bir yanından gelen, değer eğitimine gönül vermiş eğitimcilerin deneyimlerini de paylaşırız. Sempozyumun sonunda Ahmet Şerif İzgören, Dr. Ala Elcircevi, Nasuh Mahruki, Esin Çelebi Bayru ve onlar gibi çok değerli konukları konuşmacı olarak ağırlarız.
2010 yılından itibaren süregelen Değer Eğitimi Buluşmaları’mıza yenileriyle devam edeceğiz.

geleneksellerimiz-deger-egitimi2   geleneksellerimiz-deger-egitimi3   geleneksellerimiz-deger-egitimi4

Özel Ceceli Okulları’nda her öğrencinin başarılı olmasına fırsat tanıyacak çeşitli öğretim yöntemlerini kullanır ve akademik başarıyı çok önemseriz. Bu yüzden sınava hazırlık aşamasındaki sınıflarla (8, 11 ve 12.sınıflar) eğitim-öğretimi, sömestr tatilinde düzenlediğimiz kış kampında devam ettiririz.

2008 yılından itibaren, sürekli hale getirdiğimiz kış kampımızı, sömestr tatilinin ilk haftasında öğrencilerimiz ve alanında uzman öğretmenlerimizle uçak yolculuğu yaparak ulaştığımız Alanya’da, bize konforlu bir çalışma ve yaşama ortamı sunan beş yıldızlı bir otelde gerçekleştiririz. Bu kampta öğrenciler, öğretmenlerinin eşliğinde güne erkenden spor ve kahvaltıyla başlayıp ardından onlar için hazırlanmış villalarda etütlere girerler. Etüt aralarında ve günün sonunda çeşitli spor aktivitelerinde yer alabilir, Alanya’nın ılıman ikliminde sahilde yürüyüş yapabilir ve otelin çeşitli imkanlarından faydalanabilirler. Kış kampındaki tüm etütler ve sosyal etkinlikler, öğretmenlerin denetimindedir.